Zakończenie akcji „Wspólnie działamy dla dobra małej ojczyzny” w Lubartowie

Czy kultura ludowa i tradycje regionalne mogą wygrać konkurencję ze współczesnością, „naszpikowaną” nowoczesnymi technologiami, które skutecznie odciągają młodzież od realnego życia? Rezultat takiego „pojedynku” wydaje się przesądzony – wystarczy tylko spojrzeć na każdą grupę osób (w różnym wieku), która z jakiegokolwiek powodu czeka na coś – np. na przyjazd pociągu czy autobusu itp.

Nikogo już dziś nie dziwi widok tak oczywisty, jak twarze pochylone nad smartfonami i skupione na odbiorze tego, co przemyka na ekranach urządzeń mobilnych.

Tymczasem inicjowanych jest coraz więcej projektów, które mają nas samych… przywrócić do bardziej realnego życia. Oczywiście po doświadczeniu ostatnich dwóch lat, kiedy radykalnie zredukowano wiele relacji społecznych i normalnych kontaktów międzyludzkich i tak mocno ograniczonych przez rozwój Internetu, wydaje się to zadanie nie tyle trudne, co niemal niemożliwe.

Tym bardziej warto docenić inicjatywy takie, jak projekt realizowany w Lubartowie, mający na celu zaangażowanie młodzieży w wieku licealnym do wspólnego działania na rzecz lokalnej kultury.

Projekt ma przyszłość

Kilka dni temu zakończyła się prowadzona od wielu miesięcy wspólna akcja II LO w Lubartowie i jednej z lubelskich fundacji, pn. „Wspólnie działamy dla dobra małej ojczyzny”. Celem inicjatywy było zainteresowanie młodzieży kulturą regionu.

Chodzi o to, żeby nie tylko „mieszkać”, ale identyfikować się z tym szczególnym miejscem na mapie każdego kraju, jakim jest tzw. mała ojczyzna. Bez zachowania ciągłości kultury przekazywanej z pokolenia na pokolenie, m.in. dzięki kultywowaniu regionalnych tradycji, dojdzie do zaprzepaszczenia dorobku wielu pokoleń, które przyczyniły się do jej przetrwania i wzbogacenia.

Okazało się, że dla młodzieży wychowanej we współczesnym świecie, stare tradycje, w tym folklorystyczne, mogą się okazać swego rodzaju alternatywą i atrakcją, dzięki swojej indywidualności, wyróżniającej się na tle zglobalizowanych wzorców kulturowych.

Młodzież aktywnie działająca w ramach projektu udowodniła, że potrafi kreatywnie i z dużą dozą pomysłowości interpretować różne wątki kultury ludowej, tak aby stała się ona nie tylko przystępna, ale również atrakcyjna nawet dla współczesnego nastolatka.