Jak skutecznie reklamować miasto?
Wiek XXI stoi reklamą. Czy jest to stwierdzenie nieco na wyrost? Z pewnością nie. Reklama i szerzej – marketing – stały się dziś jednym z istotniejszych elementów komunikacji. Różne formy przekazu reklamowego pełnią z całą pewnością formę komunikatu. Niezależnie od tego, w jaki sposób jest on odbierany i oceniany, nie da się zaprzeczyć, że w XXI w. trudno zaistnieć w przestrzeni publicznej bez postawienia na odpowiednią promocję.
Czym jest promocja „odpowiednia”? To takie działanie, a właściwie strategia, która musi być tożsama z założeniami i celami autora wypowiedzi. W przypadku działań promocyjnych będzie to stworzenie świadomości istnienia marki i rozszerzenie tej świadomości, czyli znalezienie kolejnych grup odbiorców, głównie tych, na których w sposób szczególny zależy autorowi komunikatu.
Czy stosując takie założenia można promować miasto? Doświadczenie wielu lat wskazuje na to, że tak. W związku z tym warto postawić na promocję, niezależnie od jej głównych celów – czy będzie to np. promocja mająca na celu zwiększenie ruchu turystycznego, czy zintensyfikowanie zainteresowania inwestorów.
Nie tylko największe ośrodki miejskie konkurują między sobą, także małe miasta stawiają coraz częściej na reklamę. Interesująco prezentuje się m.in. najnowsza kampania promocyjna Lubartowa.
Spoty, broszury i… autokar
Z czym kojarzymy kampanie promocyjne miast? Do tradycyjnych materiałów reklamowych, takich jak broszury informacyjne, albumy i inne wydawnictwa oraz e-publikacji, dostępnych za pośrednictwem Internetu – dołączają formy alternatywne.
O ile wielu potencjalnych odbiorców może przejść obojętnie wobec tych form przekazu, które są powszechnie stosowane, o tyle działania, których główną siłę stanowi element zaskoczenia – mogą zadziałać tak, jak chciałby ich inicjator.
W dzisiejszych czasach osiągnąć taki efekt nie jest łatwo. Odbiorca reprezentujący różne grupy wiekowe, społeczne, zawodowe itp. – jest dziś wręcz bombardowany bardzo dużą ilością takich materiałów, jak np. dostępne za pośrednictwem różnych kanałów spoty reklamowe.
Jeśli miałyby one być głównym punktem kampanii reklamowych, mogłyby nie osiągnąć założonego celu – np. promocji miasta, mogą natomiast utrwalać i potęgować wywołany przez inne materiały pozytywny efekt.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na ostatnią kampanię promocyjną Lubartowa. Miasto podpisało umowę z firmą przewozową, której autokary realizują połączenia na wielu trasach krajowych. Na jednym z takich autokarów „zagościła” przyciągająca uwagę reklama Lubartowa.
Przez cały rok autokar będzie w ten szczególny sposób promował Lubartów m.in. w Krakowie, Katowicach, w Warszawie, czy w Łodzi, ale również w mniejszych polskich miastach, takich jak Zakopane, Sanok czy Krosno.