Niezwykły czas w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubartowie dołączyła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Czytanie wzmacnia”. O tym, czy tak rzeczywiście jest i dlaczego – mogli się dowiedzieć i to bezpośrednio – w samej bibliotece – uczestnicy spotkania, które rozpoczęło się 9 października w godzinach popołudniowych i zakończyło o godzinie 21:00.

Noc Bibliotek to program skierowany  do czytelników w różnym wieku, dlatego nie mogło zabraknąć atrakcji dla starszych i młodszych uczestników wydarzenia. Dorośli mogli wziąć udział w odczytach i prelekcjach tematycznych, związanych z tytułowym „wzmacnianiem”, dla dzieci przygotowano gry oraz zabawy literackie i przyrodnicze.

W ramach Nocy Bibliotek odbyła się również akcja „Podziel się książkami”, której celem jest dzielenie się już przeczytanymi książkami – zarówno lekturami szkolnymi, jak i innymi pozycjami wydawniczymi, w tym literaturą piękną. W związku z tematem przewodnim spotkania poproszono również o przyniesienie książek dotyczących zdrowego stylu życia.

Książki i zdrowie

„Czytanie wzmacnia” – nie tylko symbolicznie, ale może wzmacniać również naszą kondycję psychofizyczną – pod warunkiem, że sięgniemy po książki, których autorzy dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą dotyczącą różnych aspektów zdrowia.

Takich pozycji w każdej bibliotece znajdziemy wiele. W obecnych czasach szczególnie warto zadbać o kondycję zdrowotną. Życie codzienne niesie ze sobą wiele stresów, nie mamy czasu na wypoczynek i komponowanie zdrowej diety dla siebie i swojej rodziny, tymczasem bez dobrej jakości pożywienia, bez aktywności fizycznej i relaksu – nie będziemy mieli szansy na szczęśliwe życie.

Warto się zatrzymać i wolny czas poświęcić na czytanie książek, m.in. tych, które wspomagają nas w zmienianiu złych nawyków żywieniowych na dobre, które ukazują prozdrowotną moc różnych darów natury i uczą zdrowych technik relaksacyjnych.

Uczestnicy Nocy Bibliotek w Lubartowie mieli m.in. możliwość wysłuchania prelekcji dotyczącej miodu, połączonej z degustacją. Dużym zainteresowaniem zebranych cieszyła się także prelekcja „Zioła w kosmetyce”, w trakcie której przedstawiono zdrowotne właściwości ziół.