Autobus testowy wyjedzie na ulice miasta

Wiele wskazuje na to, że już niedługo Lubartów dołączy do grona miast, które posiadają własną komunikację publiczną. Miasta o podobnej liczbie mieszkańców coraz częściej organizują tego typu komunikację albo posiadają ją już od dawna.

Do niedawna wiele szacunków wskazywało na to, że opłacalność takiego przedsięwzięcia nie jest pewna, poza tym zorganizowanie stałej komunikacji miejskiej wymaga zaangażowania wielu podmiotów. Nie jest to działanie jednostkowe, a strategiczne, które powinno być planowane w dłuższej perspektywie czasowej (i tak powinna być również oceniana jego potencjalna opłacalność finansowa dla miasta).

W ostatnich latach wiele się zmienia w postrzeganiu komunikacji miejskiej. Do niedawna, szczególnie w mniejszych miastach, autobusy miejskie nie były szczególnie „oblegane”. Obecnie jednak, z uwagi na kwestie ekologiczne, komunikacja publiczna wraca do łask.

Nowoczesny transport publiczny, bazujący na pojazdach ekologicznych, to m.in. realna szansa na polepszenie jakości powietrza w miastach. Elektryczne autobusy coraz częściej zasilają flotę pojazdów komunikacji publicznej, nie tylko w dużych miastach, takich jak Lublin, ale można się spodziewać, że staną się „codziennością” również w niewielkich ośrodkach.

Inauguracja połączeń jeszcze w tym roku?

Konsultacje społeczne, jakie przeprowadzono w Lubartowie wiosną bieżącego roku, jednoznacznie wskazały na to, że mieszkańcy pozytywnie podchodzą do możliwości uruchomienia komunikacji publicznej. Za rozpoczęciem tej nowej karty w historii miasta opowiedziało się niemal dziewięćdziesiąt procent lubartowian.

Od tego czasu trwały przygotowania do realizacji przedsięwzięcia, które doprowadziły do podjęcia decyzji, dzięki której najprawdopodobniej jeszcze w tym roku na ulicach Lubartowa pojawi się pierwszy autobus testowy.

Władze Lubartowa uczestniczyły niedawno w kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach, gdzie zaprezentowano nowości techniczne na rynku transportu publicznego.

Po zapoznaniu się z ofertą i przeprowadzeniu rozmów z wystawcami zdecydowano o przetestowaniu nowoczesnych autokarów.

Jeden z nich ma się pojawić w Lubartowie w najbliższych tygodniach.