Lewartów, czy Lubartów?

Dwieście siedemdziesiąt siedem lat temu, dnia 22 listopada 1744 r., miasto Lewartów zmieniło nazwę na tę, która jest używana do dziś, czyli – Lubartów.

Stało się to na wniosek księcia Pawła Karola Sanguszki. Zmiany nazwy miasta dokonał król August III.

To jedna z istotniejszych dat w długiej i bogatej historii miasta. W związku z kolejną rocznicą władze Lubartowa i instytucje działające w mieście, m.in. Lubartowski Ośrodek Kultury, Społeczna Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina oraz lubartowskie szkoły organizują wiele uroczystości.

Pierwsze odbyły się w przeddzień urodzin Lubartowa – 21 listopada, w niedzielę. Wczoraj miały miejsce oficjalne uroczystości rocznicowe. Lubartowski Ośrodek Kultury zorganizował wydarzenie, które rozpoczęło się od wpisu do Księgi „Pamięć i Zobowiązanie”.

Następnie Burmistrz Miasta Lubartowa wręczył nagrody osobom zasłużonym dla rozwoju miasta. Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej i Lubartowskiego Towarzystwa Muzycznego.

Edukacja historyczna to podstawa

Niedzielne wydarzenia miały uroczysty i oficjalny charakter. Dziś – dokładnie w rocznicę ustanowienia nowej nazwy miasta, odbywa się wiele wydarzeń w szkołach. Mają one na celu przybliżenie historii miasta, w tym szczególnie – aktu nadania mu nowej nazwy.

Dzieci będą się mogły dowiedzieć jaka była historia pierwotnej nazwy – Lewartów i powody, które zdecydowały o zmianie nazwy na obecnie obowiązującą.

Zarówno w placówkach przedszkolnych, jak i w początkowych klasach szkół podstawowych w poniedziałek, 22 listopada 2021 r., odbywają się specjalne zajęcia dotyczące historii miasta. Tę potrzebną akcję edukacyjną zorganizowało Lubartowskie Towarzystwo Regionalne oraz Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Dzieci z pewnością dobrze zapamiętają dzisiejszą datę – dzięki ciekawym zajęciom, nauce hymnu miasta i niebiesko-czerwonym barwom miejskim, które dominowały również w ich strojach.

Edukacja historyczna nie musi być nudna – wręcz przeciwnie – wystarczy trochę pomysłowości, żeby ważne daty zapamiętywały się „same”, jeśli będą kojarzone przez młodych adeptów historii z ciekawymi, angażującymi i inspirującymi inicjatywami.

Interesujesz się przeszłością, również tą mniej znaną? Zapoznaj się z nieznaną historią