W parku będzie czysto
Populacja najpopularniejszych ptaków w naszych miastach, czyli krukowatych – szczególnie gawronów oraz kawek – rośnie w siłę. Ptaki te znajdują bardzo dobre warunki do rozwoju na terenie miast. Upodobały sobie głównie tereny zieleńców miejskich – parków, skwerów oraz cmentarzy.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, z czym to się wiąże. Populacja krukowatych rośnie w siłę i wykazuje się dużą „mocą” zanieczyszczania miejsc, w których bytuje. Ponieważ ptaki te często przemieszają się w całych grupach – problem jest tym bardziej uciążliwy.
Miasta stosują różne metody radzenia sobie z tym „ptasim” problemem, jednak często są one nieskuteczne. Różnego rodzaju nowoczesne systemy elektroniczne niejednokrotnie przegrywały z miejskimi ptakami. Jak się okazuje – zdecydowanie lepszym, skuteczniejszym, tańszym i przede wszystkim całkiem naturalnym oraz ekologicznym rozwiązaniem jest „zatrudnienie”… sokoła.
Sokół wraz z sokolnikiem pojawią się na terenie odnowionego Parku Miejskiego w Lubartowie w najbliższych dniach.
Dwa miesiące z sokołem
Park Miejski w Lubartowie, oddany niedawno do użytku po kompleksowej rewitalizacji, otrzymał już swoją oficjalną nazwę – nosi imię Książąt Sanguszków – zasłużonych w historii miasta. Sam park wzbudza sporo emocji.
Na jego przebudowę wydano wiele milionów złotych, jednak niektórzy lubartowianie zauważają pewne niedoróbki. Trzeba jednak przyznać, że prace były szeroko zakrojone, dlatego niektóre szczegóły w pierwszych tygodniach funkcjonowania parku w „nowym wydaniu” mogą jeszcze odbiegać od stanu idealnego.
Jedno jest pewne – aby ludzie mogli z pełną satysfakcją korzystać z zielonych „zasobów” parku – jego teren musi być bezpieczny i stwarzać warunki do komfortowego, bezstresowego wypoczynku.
Okazuje się, że pewien stres mogą spowodować ptaki, które zasiedlają park. Chodzi o wyżej wspomniane krukowate, które brudzą teren i mogą zostawić „niespodziankę”, także na ubraniu wypoczywających tam ludzi.
Sprowadzony do Lubartowa sokół ma w sposób naturalny poradzić sobie z gawronami i kawkami, i przegonić je poza miasto, gdzie mają również dobre warunki do gniazdowania i życia. Sokół z sokolnikiem będą pracować w parku przez najbliższe dwa miesiące.