Weź udział w warsztatach teatralno-kulinarnych w dworskim stylu

Szykuje się niezwykła uczta w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Będą to dwudniowe warsztaty teatralno-kulinarne, które przybliżą uczestnikom kulturę i tradycję polskiego dworu. Hasło przewodnie tego niecodziennego spotkania, które w zamierzeniu organizatorów ma integrować różne pokolenia to: „W dawnej kuchni dworskiej”.

Zapisy właśnie się rozpoczęły. Wszyscy zainteresowani powinni wysłać zgłoszenie na adres: [email protected]. Liczba miejsc w warsztatach jest ograniczona, dlatego warto pomyśleć o zgłoszeniu już teraz.

Organizatorzy warsztatów chcą przypomnieć jak ważną funkcję w każdym domu powinien pełnić stół. Niedawno było to miejsce, które łączyło całą rodzinę. Nie bez powodu stół występuje w wielu znanych powiedzeniach, które przyswajamy sobie już w dzieciństwie. Mówimy – „wokół stołu”, „wspólny stół”, „przy rodzinnym stole” – warto w dzisiejszych, za bardzo zabieganych czasach, przypomnieć jak ważną rolę w naszym życiu spełnia stół – również symbolicznie.

Kultura stołu

Sztuka kulinarna, kultura stołu, kulinarne tradycje kraju i regionu – te wszystkie pojęcia wskazują na istotną rolę stołu i tego, co na nim, i w jaki sposób, umieścimy. Tak tworzy się tradycja i kultura, która czerpie z doświadczenia starszych pokoleń i buduje swój wkład w ciąg historii.

Różne ujęcia stołu i kulinariów w kulturze dworskiej – będzie to kanwa spotkania w pałacu Zamoyskim w Kozłówce. Organizatorzy mają nadzieję, że w warsztatach wezmą udział przedstawiciele różnych pokoleń i spotkają się przy wspólnym stole.

W programie wydarzenia m.in. zwiedzanie pałacu, rozmowy o starych tradycjach i daniach, dziś często zapomnianych, gotowanie zupy „paysanki”, która zagościła na weselnym stole rodziny Zamoyskich (Marii i Michała), poznawanie technik przygotowywania pierogów, wspólne ich lepienie i degustacja potraw.

Te i wiele innych atrakcji już 11 września w Kozłówce.