Park ponownie otwarty
W połowie lipca 2021 r. zakończyły się szeroko zakrojone prace rewitalizacyjne parku miejskiego w Lubartowie. Termin ponownego otworzenia kompleksu parkowego upłynął kilka miesięcy wcześniej, jednak z uwagi na pandemię, nie udało się go dotrzymać.
Czy warto było czekać? Z pewnością! Zielona chluba miasta zyskała nowe oblicze, przy czym, co warto również odnotować – starano się zachować w jak najlepszym stanie elementy starego założenia, tam, gdzie było to możliwe.
Lubartowski park pałacowy jest jednym z niewielu w Polsce, ukształtowanym zgodnie ze stylem francuskim – stąd właściwy tej konwencji układ alejek oraz odpowiedni dobór roślinności. Zrewitalizowany park miejski łączy obecnie w sobie elementy klasyczne z nowoczesną techniką, co wyraża się m.in. w oświetleniu.
Jednym z istotniejszych punktów planu rewitalizacyjnego było zainstalowanie energooszczędnego oświetlenia LED. W parku stanęło 167 latarni tego typu. To nie wszystko – dzięki systemowi nowoczesnego monitoringu, wypoczynek w parku jest też w pełni bezpieczny.
Udana inwestycja
Co prawda, z opóźnieniem i to dość znacznym, jednak lubartowianie doczekali się możliwości zażywania odpoczynku wśród miejskiej zieleni już w te wakacje. Trudno nie docenić tej możliwości, szczególnie podczas upalnego w tym roku lata. Doskonałe warunki do wypoczynku zapewniają osłonięte cieniem drzew aleje, nowe, komfortowe ławki i przestrzeń spacerowa wokół centralnego punktu parku miejskiego – stawu, który również zyskał nowe oblicze.
Wydaje się, że park podoba się nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. W stawie zdążyła się już zadomowić rodzina kaczek, a pośród drzew ornitologom udało się wypatrzyć ptaka z rodziny puszczykowatych. Park zawsze stanowił naturalny „rezerwuar” dla licznych gatunków zwierząt, dlatego bardzo istotną kwestią było zapewnienie im dobrych warunków do życia i rozwoju.
Pośród bogatej roślinności lubartowskiego parku uwagę zwracają m.in. budleje, często odwiedzane przez różne gatunki motyli. Jest szansa na to, że park stanie się miejską arkadią – dzięki kolejnym gatunkom roślin, którymi go wzbogacono. Łącznie dokonano nasadzeń ponad dziewięćdziesięciu nowych gatunków.
Niewątpliwie, zrewitalizowany zespół parkowo-pałacowy w Lubartowie, stanowi jedną z największych atrakcji miasta – nie tylko dla jego mieszkańców, ale również gości.