Spacer inny niż wszystkie

Lubartów, czy Lewartów? Skąd taka właśnie nazwa? Kiedy i dlaczego dokonano jej zmiany? Kto i na jakim prawie ulokował tu miasto? Jak zmieniało się jego oblicze? Na te i wiele innych pytań dotyczących historii i współczesności Lubartowa znajdziemy odpowiedź, uczestnicząc w pierwszej darmowej wycieczce po mieście.

Wycieczkę zorganizowaną przez Punkt Informacji Turystycznej i Muzeum Ziemi Lubartowskiej poprowadzi dyrektor tej placówki, historyk – Ewa Sędzimierz.

Zapisów można dokonywać do 25 lipca (także internetowo – [email protected]). Spacer odbędzie się 29 lipca. Tym samym Lubartów dołączy do grona wielu miast w Polsce, w których tego rodzaju imprezy, propagujące historię i kulturę, odbywają się od dłuższego czasu.

Początkowo tego rodzaju formuła spacerów z przewodnikiem rozwijała się w większych miastach, jako jeden z punktów programów większych imprez, np. festiwali. W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie lokalną historią również w mniejszych ośrodkach, dlatego spacery z historią w tle cieszą się rosnącą popularnością.

Odkryj swoje miasto na nowo

Nawet jeśli mieszkasz w Lubartowie od lat – możesz być pewien, że to miasto kryje przed Tobą jeszcze wiele tajemnic, zagadek i niespodzianek. Nie może być inaczej w przypadku grodu, którego początki sięgają roku 1543, kiedy to król Zygmunt Stary zezwolił Piotrowi Firlejowi na założenie miasta i któremu nadał nazwę Lewartów (od herbu rodu Firlejów – Lewarta).

Jak kształtowały się dalsze, bogate i wielowątkowe losy Lewartowa, który ostatecznie zyskał nową nazwę – Lubartów – w 1744 r., staraniem rodu Sanguszków –  tego z pewnością dowiemy się podczas wycieczki.

Będzie to również doskonała okazja do spotkania się w kręgu miłośników Lubartowa.