Kostka Rubika przeżywa renesans?

W dobie dynamicznego rozkwitu rozrywki cyfrowej mogłoby się wydawać, że „dawne” gry, które kiedyś były kultowe, dziś odchodzą w zapomnienie – jest to jednak wrażenie złudne, o czym świadczą kolejne pokolenia fanów jedynej w swoim rodzaju gry – powszechnie niegdyś znanej kostki Rubika.

Mimo, że takie gry logiczne nie są dziś tak promowane jak o wiele bardziej zaawansowane technicznie nowoczesne gry – ich popularność ma się całkiem dobrze, o czym świadczą sami gracze. Entuzjastów tzw. magicznej kostki można znaleźć nie tylko wśród przedstawicieli starszych, ale również młodego pokolenia.

Można wręcz stwierdzić, że kostka Rubika, podobnie jak wiele innych gier, popularnych jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu, dziś przeżywa swój renesans. Czym powodowane jest to zauważalnie zwiększające się zainteresowanie tego rodzaju rozrywkami intelektualnymi i sprawnościowymi?

Można pokusić się o tezę, że stanowią one pewnego rodzaju „egzotykę” pośród e-gier, a tym samym wzbudzają zainteresowanie, jako alternatywa dla typowej, multimedialnej rozrywki.

Mistrzowie spotkają się w Lubartowie

Miłośnicy kostki Rubika od lat spotykają się na turniejach lokalnych i międzynarodowych. W wielu krajach organizowane są turnieje mistrzowskie. Nie inaczej będzie w Lubartowie, gdzie w najbliższy weekend, 18-19 grudnia, spotkają się zawodnicy z Polski i z zagranicy.

Zawody Cubers Eve Lubartów 2021 cieszą się dużym zainteresowaniem. W turnieju weźmie udział ponad stu zawodników, w tym mistrzowie świata i mistrzowie krajowi.

W programie lubartowskiej imprezy znalazły się tradycyjne konkurencje w układaniu kostki Rubika. Będzie to m.in. szczególnie widowiskowe układanie kostki na czas. Kostkę można również układać jedną ręką albo w ramach konkurencji, w której wygrywa ten gracz, który ułoży ją wykonując najmniejszą liczbę ruchów.

Turniej jest prawdziwą gratką dla samych uczestników, jak i dla publiczności. Zawody przygotowano pod auspicjami Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu oraz World Cube Association.