Darmowe przejazdy w ramach komunikacji pilotażowej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami już niedługo ruszy w Lubartowie pilotażowa linia komunikacji miejskiej. Będzie ona darmowa. Wiadomo również, że w ramach działań wprowadzających testowane będą autobusy różnych marek.

Do końca lutego 2022 r. na trasie przejazdu należy się spodziewać autobusów testowych. Pierwsze tygodnie funkcjonowania nowej linii będą miały na celu nie tylko sprawdzanie autobusów, ale również samej trasy, która nie jest jeszcze ostatecznie ustalona.

Wiadomo jedynie, że ma ona być jak najbardziej „pojemna”, co oznacza, że powinna ona połączyć te lokalizacje na terenie miasta i okolic, które są najpopularniejsze, i na których spodziewane jest największe obłożenie.

Wstępnie wiadomo, że trasa będzie liczyła kilkanaście kilometrów, a jej operatorem będzie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie. Planowany średni czas przejazdu całą trasą ma wynieść ok. czterdziestu minut.

Organizacja ruchu w ramach planowanej trasy

Opracowywana linia komunikacji miejskiej ma być jak najbardziej efektywna, co oznacza – popularna wśród mieszkańców, którzy będą się chcieli przesiąść ze swoich samochodów do miejskiego autobusu.

Wiadomo już, jakie będą przystanki: pierwszy i końcowy nowej trasy. Będzie się ona rozpoczynała w Lisowie (przystanek przy kościele parafialnym) a kończyła w Lubartowie przy ulicy Hutniczej.

Autobusy wykonają dwanaście przejazdów dziennie: po sześć w każdym kierunku. Aby trasa była jak najbardziej dostępna dla pasażerów, zaplanowano po trzy przejazdy w godzinach przedpołudniowych oraz po trzy w godzinach popołudniowych.

Więcej informacji na temat koncepcji linii miejskiej można znaleźć na stronie Miasta Lubartów.

Wiele miast, szczególnie tych, które do tej pory albo nie posiadały swojej komunikacji publicznej, albo działała ona w ograniczonym zakresie, stawia obecnie na jej rozwój, zachęcając do przejazdów m.in. darmowymi biletami albo promocjami.

Mniej samochodów na drogach to lepsza organizacja ruchu drogowego i czystsze powietrze, jest więc o co zawalczyć.