Pewien starszy pan z powiatu lubartowskiego, w wieku 77 lat, spotkał w sieci kobietę podająca się za lekarkę pracującą na misji ONZ w Syrii. Niespodziewana internetowa znajomość, niestety, nie miała szczęśliwego zakończenia.

Spotkanie to miało miejsce na jednym z popularnych portali społecznościowych w sierpniu. Kobieta kontaktująca się ze starszym panem skarżyła się na trudną sytuację finansową wynikającą z jej działalności humanitarnej. Zapewniała, że chciałaby przyjechać do Polski i spotkać się z 77-letnim mężczyzną, jednak aby to umożliwić, potrzebne były pieniądze schowane w paczce, której odebranie miało mu na to pozwolić.

Jak przekazuje sierżant sztabowy Jagoda Stanicka z lubartowskiej policji, mężczyzna zgodził się na propozycję kobiety. Następnie nawiązano z nim kontakt w imieniu rzekomej firmy kurierskiej, która poprosiła go o dokonanie wpłat celnictwa i innych kosztów operacyjnych.

Zdaniem policjantki, sprawcy przestępstwa specjalnie długotrwałe prowadzili korespondencję z 77-latkiem, aby wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Mężczyzna wpłacał pieniądze na podane konto, a łączna strata wyniosła ponad 14 tysięcy złotych. Kiedy paczka nie dotarła, starszy pan uświadomił sobie, że padł ofiarą internetowego oszustwa.