Łatwiejsze płatności za odpisy aktów stanu cywilnego

Korzystanie z usług wielu urzędów, w tym Urzędu Stanu Cywilnego, staje się coraz prostsze. Dzięki zapewnieniu dostępu do płatności internetowych, można łatwo i szybko dokonać stosownej opłaty np. za odpis aktu stanu cywilnego.

Od teraz będzie to możliwe również w Lubartowie. Tutejszy Urząd Stanu Cywilnego przystąpił do programu, który jest prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A.

Płatności drogą internetową stały się dostępne dzięki wdrożeniu stosownego modułu, który obsługuje tego rodzaju, cyfrowe, płatności. Za proces odpowiada system Paybynet, za pomocą którego można szybko i bezpiecznie przesłać środki wprost z konta bankowego klienta na rachunek USC. Cena usługi (prowizja za płatność online) wynosi 0,59 zł.

Płatność via Internet to kolejny zdigitalizowany „element” obsługi wniosku, który także można złożyć za pomocą właściwego serwisu internetowego – w tym przypadku będzie to strona rządowa Obywatel.gov.pl.

Procedura składania wniosku

Po wejściu do serwisu Obywatel.gov.pl należy znaleźć tę usługę, która nas interesuje i następnie potwierdzić swoją tożsamość za pomocą jednej z oferowanych w tym zakresie możliwości. Jeśli posiadamy aktywny Profil Zaufany – to za jego pośrednictwem, w innym przypadku należy wypełnić formularz.

Odpis aktu cywilnego można pobrać na różne sposoby – osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lubartowie, za pomocą poczty tradycyjnej albo poprzez skrzynkę ePUAP – w tym przypadku będzie to e-dokument. Należy zwrócić uwagę na to, że w tym ostatnim przypadku – jego moc prawna będzie także ograniczona tylko do formy elektronicznej.

Więcej informacji na temat trybu załatwiania usług w trybie elektronicznym – na stronie USC w Lubartowie.