Pumptrack już niedługo w Lubartowie

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubartowie już niedługo wzbogaci się o nową atrakcję, którą docenią przede wszystkim młodzi wielbiciele jazdy na rowerze. Będzie to pumptrack. Te szczególnego rodzaju tory, które wyrabiają umiejętności kojarzone z kolarstwem MTB, cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, nie wyłączając Polski.

Powstają nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych ośrodkach. Wybudowane toru typu pumptrack nie wymaga dużych nakładów finansowych ani dużej wolnej powierzchni. Odpowiedni teren do zainstalowania charakterystycznego toru asfaltowego z muldami i licznymi zakrętami znaleziono przy ulicy Mucharskiego.

Za całą pewnością lubartowski pumptrack zostanie uruchomiony w najbliższym czasie, przed pełnią sezonu wiosenno-letniego, kiedy na takich obiektach można spędzać sporo czasu wolnego. Aktywność fizyczna, szczególnie po ostatnich latach, kiedy była ona bardzo ograniczana, jest obecnie jak najbardziej wskazana. Takie obiekty jak pumptrack pozwolą młodzieży rozwinąć wiele umiejętności i rozwinąć refleks.

Jak będzie wyglądał lubartowski pumptrack?

Wszystkie pumptracki, niezależnie od tego w jakim kraju i miejscowości są zbudowane, mają pewne cechy wspólne. Są to charakterystyczne, pełne zakrętów tory rowerowe, zazwyczaj z asfaltową nawierzchnią, która nie jest wymagająca pod względem utrzymania.

Między asfaltem nasadzana jest zazwyczaj trawa. A cała trasa pełna jest wzniesień, tak zwanych muld, które znacząco urozmaicają jazdę i nie pozwalają ani na chwilę nie być skupionym. Rowerzysta ćwiczy dzięki temu płynną jazdę, technikę, koncentrację oraz refleks.

Taki styl prowadzenia roweru bardzo wciąga i niemal każda jazda wiąże się z możliwością nabycia nowych umiejętności oraz bicia własnych rekordów, dlatego pumptracki  są szczególnie cenione przez młodych adeptów jazdy na dwóch kółkach.

Młodzież z Lubartowa od dłuższego czasu zgłaszała zainteresowanie możliwością korzystania z takiej atrakcji. Za niedługo będzie się mogła nią cieszyć już w swoim mieście.

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie inwestycji. Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 14 marca 2022 r.