Apel RCKiK w Lublinie

Honorowi krwiodawcy zawsze cieszyli się dużym szacunkiem społecznym. W XX wieku honorowe oddawanie krwi było o wiele popularniejsze niż obecnie, dodatkowo ostatnie dwa lata, szczególnie trudne pod względem społecznym, nie sprzyjały krwiodawstwu.

Niestety, sytuacja ta nie pozostaje bez wpływu na ilość krwi w szpitalach. Tego szczególnego, naturalnego „leku”, którego nadal nie da się zastąpić żadnymi syntetycznymi substytutami, nie może zabraknąć – preparaty z krwi są konieczne przy wykonywaniu wielu zabiegów.

Tymczasem zapasy, m.in. w Lublinie, topnieją. W związku z tym Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wystosowało apel do wszystkich osób, które nie mają przeciwskazań zdrowotnych, do oddawania krwi.

Krew jest pobierana na bieżąco w samym centrum w Lublinie, jak również w oddziałach terenowych na terenie województwa. Zostańmy honorowymi krwiodawcami i pomagajmy – nigdy nie wiemy, czy to nie my albo nasi bliscy nie będą potrzebowali skutecznej pomocy medycznej, której nie da się udzielić bez krwi.

Zgłoś się do oddziału albo weź udział w akcji terenowej

RCKiK w Lublinie zwraca się z apelem do mieszkańców województwa lubelskiego już kolejny raz w ostatnim czasie – mimo podjętych akcji społecznych – krwi w szpitalach i innych ośrodkach świadczących usługi medyczne nadal brakuje.

W najbliższych dniach prowadzone będą akcje terenowe. Z ich harmonogramem można się zapoznać m.in. na stronie internetowej RCKiK w Lublinie. Niezależnie od akcji specjalnych, krew pobierana jest na bieżąco w placówkach stacjonarnych.

Mieszkańcy Lubartowa i okolic mogą oddać krew w Oddziale Terenowym, który znajduje się przy ulicy Cichej. Dawcy mogą się zarejestrować w poniedziałki, w środy i w czwartki od godziny 07:00 do 12:00.

Dawcami mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku od 18 do 65 lat. Mężczyźni mogą oddać krew maksymalnie sześć razy w roku, kobiety – cztery. Osoba chcąca oddać krew musi ważyć co najmniej 50 kilogramów i spełniać inne wymogi zdrowotne, których szczegółową listę prezentują strony RCKiK.