Wielka impreza sportowa już niedługo w Lubartowie

Już 22 kwietnia, czyli w najbliższy piątek, rozpocznie się wielka impreza sportowa w Lubartowie. Będzie to prawdziwe święto kolarstwa. W najbliższy weekend rozegrany zostanie Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym, czyli drugie co do ważności wydarzenie w kolarskim świecie po Mistrzostwach Polski.

Na starcie stanie aż pół tysiąca zawodników z Polski i z innych krajów. Kolarze będą reprezentować kilkadziesiąt zespołów.

Organizatorami imprezy są: Boras Lwart Team Lubartów, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubartowie oraz Miasto Lubartów, które partycypuje również w finansowaniu pucharowych zmagań kolarzy.

Puchar Polski rozgrywany jest co roku, udział w nim może wziąć zawodnik posiadający stosowną i aktualną licencję Polskiego Związku Kolarstwa.

Puchary rozgrywane są w kilku edycjach – na koniec sezonu szosowego – po finałowej edycji – wyłaniani są najlepsi kolarze w różnych kategoriach i konkurencjach.

Puchar Polski jest szczególną imprezą sportową integrującą środowisko kolarskie, m.in. dlatego, że w zmaganiach na szosie mogą wziąć udział zarówno doświadczeni kolarze, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem.

Wyzwanie organizacyjne

Pięciuset zawodników, kilkadziesiąt grup, szerokie zaplecze, charakterystyczne dla konkurencji bazującej w dużym stopniu na technice – to również spore wyzwanie organizacyjne, którego podjęły się różne podmioty związane z Lubartowem.

Zwieńczeniem wszystkich wysiłków, które zostały wykonane, aby do imprezy mogło dojść właśnie w Lubartowie, będą szczególnie dwa dni nadchodzącego weekendu, co prawda impreza rozpoczyna się już 22 kwietnia, ale właściwa rywalizacja odbywać się będzie w sobotę i w niedzielę, 23 i 24 kwietnia 2022 r.

Piątek będzie typowym dniem organizacyjnym, kiedy grupy, zespoły techniczne i sami kolarze będą przyjeżdżać do miasta i przygotowywać swoje zaplecze sportowe.

Dla fanów kolarstwa taki dzień to również spora atrakcja, kiedy mogą na żywo obserwować jak funkcjonuje kolarska „machina”, tak by wszystko było dopięte na ostatni guzik przed rozpoczęciem właściwej imprezy.

A ta rozpocznie się w sobotę – jazdą indywidualną na czas. W niedzielę odbędzie się wyścig ze startu wspólnego, a właściwie wiele takich wyścigów – dla poszczególnych grup wiekowych i na różnych dystansach.