Zostań wolontariuszem!

Honorowe krwiodawstwo nie jest dziś tak popularne jak jeszcze kilkanaście, a szczególnie kilkadziesiąt lat temu, tymczasem zapotrzebowanie na krew nie spada, wręcz przeciwnie. Krew, jako naturalny „lek”, którego nie da się zastąpić żadnym substytutem, jest niezbędna do przeprowadzania wielu zabiegów.

Tymczasem krwi brakuje i jest to coraz większy problem w całej Polsce – boryka się z nim również województwo lubelskie. W całym kraju inicjowane są akcje, które mają na celu promowanie honorowego krwiodawstwa. Krew można oddawać zarówno w stacjonarnych stacjach, jak również podczas akcji organizowanych w terenie.

Okazuje się jednak, że rutynowe działania, mające zwrócić uwagę na olbrzymie znaczenie krwiodawstwa dla zapewnienia elementarnego bezpieczeństwa zdrowotnego, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Z tego powodu Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zainicjował akcję „Dołącz do Drużyny K”, mający na celu rekrutację wolontariuszy wśród osób dorosłych.

Krwiodawstwo na nowo

Projekt, o którym mowa realizowany jest zgodnie z hasłem „Nowy model funkcjonowania ruchu honorowego krwiodawstwa – atrakcyjny wolontariat dla dorosłych”. Rekrutacja odbywa się w formule zdalnej.

Kluczowym celem tej inicjatywy jest promocja honorowego krwiodawstwa, a co za tym idzie – zwiększenia ilości pozyskanej krwi do celów medycznych, tak aby jej zasoby pozwoliły województwu na samowystarczalność w tym zakresie.

Kampania jest częścią szerszej strategii, obejmującej m.in. działania edukacyjne i promocyjne, w tym organizowane lokalnie, po to, aby również z pomocą wolontariuszy, zwrócić uwagę na znaczenie krwiodawstwa, które jest jednym z najważniejszych działań na rzecz drugiego człowieka.

Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli skorzystać z tego bezcennego daru, dlatego wykażmy się wzajemną solidarnością.

Do projektu mogą się zgłosić zespoły złożone z pięciu osób dorosłych, którym zależy na promocji krwiodawstwa.

Dlaczego warto oddawać krew? Najlepszej odpowiedzi na to pytanie z pewnością udzielą honorowi krwiodawcy, zaangażowani w ten ruch nawet od kilkudziesięciu lat!