Usługi prawne bardziej dostępne

Znajomość prawa w społeczeństwie polskim nie należy do najpowszechniejszych – jest to spowodowane różnymi kwestiami, nie tylko niechęcią do zdobywania wiedzy, która nie jest najłatwiejsza, ale również stopniem skomplikowania przepisów prawnych, czego niemal symbolem stał się nowy program rządowy „Polski Ład”.

Problemy z poradzeniem sobie z nowym „kształtem” zawartego w programie prawa podatkowego mają nawet urzędnicy skarbowi.

Jak w takich warunkach funkcjonować w „rzeczywistości” prawnej, szczególnie, że usługi prawne nie są tanie i w związku z tym nie do końca dostępne dla wszystkich potencjalnie zainteresowanych możliwością skorzystania z nich?

W ostatnich latach w wielu powiatach i gminach świadczone są usługi nieodpłatnej pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego.

Z takiego programu mogą również skorzystać mieszkańcy powiatu lubartowskiego. To bardzo istotna informacja, ponieważ w ramach proponowanych bezpłatnie usług oferowane jest poradnictwo dotyczące często zgłaszanych do prawników spraw.

Poradnictwo oraz pomoc prawna mogą prowadzić do skutecznej mediacji, dzięki czemu wiele spraw może być rozwiązanych w ramach procedury przedsądowej, co jest niezwykle ważne w sytuacji dużego obciążenia polskich sądów.

Kto może skorzystać z bezpłatnych usług prawnych?

Aby móc korzystać z takich usług, oferowanych przez powiat lubartowski, należy złożyć stosowne oświadczenie, dotyczące niemożności poniesienia kosztów odpłatnych usług prawnych. W przypadku przedsiębiorców pomoc bezpłatna może być świadczona tylko wtedy, gdy nie zatrudniali żadnych osób w ostatnim roku.

Osoby zakwalifikowane do udziału w programie będą mogły skorzystać z pomocy prawnej zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Pomoc świadczona jest zarówno stacjonarnie, jak i za pomocą zdalnych form komunikacji, czyli telefonicznie albo za pomocą wiadomości e-mailowych.

Punkty, w których świadczone są usługi prawne znajdują się w: Lubartowie, Kocku, w Firleju, w Jeziorzanach oraz w Ostrowie Lubelskim.

Zobacz na jakie bezpłatne usługi prawne mogą liczyć mieszkańcy innych powiatów w Polsce.