Obsługa mieszkańców będzie lepsza

Projekt Cyfrowa Gmina, współfinansowany przez Unię Europejską, cieszy się niesłabnącą popularnością w polskich samorządach. Jego założenia są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i mają one na celu zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa cyfrowego w obsłudze mieszkańców gmin.

E-administracja staje się od kilku lat coraz bardziej powszechna, w związku z tym z roku na rok większą ilość różnych spraw formalnych mieszkańcy wykonują samodzielnie, za pomocą posiadanego sprzętu IT, czy to komputerów, czy też – coraz częściej i chętniej – również urządzeń mobilnych, w tym głównie smartfonów.

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych znacząco zwiększył komfort codziennego funkcjonowania, dzięki nim oszczędzamy czas i pieniądze, jednak nie oznacza to, że w związku z masowym korzystaniem z różnych aplikacji i programów nie dochodzi również do zagrożeń.

Jesteśmy mniej lub bardziej świadomi ich występowania i tego, że mogą one również wpłynąć na sprawy właściwie każdej osoby z nich korzystającej, o ile nie zachowa maksimum bezpieczeństwa w „poruszaniu” się po zdigitalizowanej przestrzeni publicznej. Jak niwelować ataki cyberprzestępców?

Cyfrowa Gmina, czyli gmina bezpieczniejsza?

Projekt Cyfrowa Gmina został zainaugurowany w celu zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z sieci w przypadku załatwiania różnych spraw urzędowych przez mieszkańców gmin.

Aby stan bezpieczeństwa poprawić, nie wystarczy jedynie uważność ze strony obywatela, konieczne jest również wdrożenie określonych rozwiązań technicznych przez same samorządy i działające w ich strukturze urzędy.

Temu mają służyć środki, którymi mogą dysponować gminy biorące udział w programie. W tym celu gmina Lubartów zakupiła m.in. wysokiej jakości oprogramowanie, które pozwoli lepiej koordynować systemy, w tym tak wrażliwe, jak finansowy oraz zapewni szybszy i efektywniejszy dostęp do informacji, możliwy do uzyskania za pomocą różnych kanałów elektronicznych.

Dofinansowana zostanie także wymiana sprzętu i oprogramowania na nowocześniejszy i zapewniający wyższy standard bezpieczeństwa. Program Cyfrowa Gmina zapewnia także dofinansowanie na szkolenia pracowników obsługujących nowe rozwiązania techniczne.

Jak cyfryzacja zmienia współczesną działalność gospodarczą przeczytasz na BiznesForum.pl.