Dożynki Powiatu Lubartowskiego już 29 sierpnia – w Firleju

Druga połowa sierpnia to w polskiej tradycji czas szczególnego świętowania – w kolejnych województwach, powiatach, gminach i wsiach odbywają się święta plonów, czyli popularne dożynki. Nie inaczej będzie w powiecie lubartowskim. W tym roku Dożynki Powiatu Lubartowskiego zaplanowano na 29 sierpnia 2021 r., w Firleju.

Podczas tegorocznego święta można się będzie spodziewać wielu atrakcji. Jak zawsze, jednym z najważniejszych punktów programu dożynek będzie wybór najpiękniejszych wieńców dożynkowych, w różnych kategoriach.

Wieńce dożynkowe to niepowtarzalny „element” kultury ludowej. Sam w sobie – może być tematem ciekawych opracowań etnograficznych. Współczesny wieniec dożynkowy jest jednocześnie tradycyjny i nowoczesny. Tworzenie wieńców jest zgodne z tradycjami danego regionu, ale twórcy „wplatają” w nie również „wątki” bliższe naszym czasom. Stąd, prezentowane na dożynkach wieńce, wciąż stanowią przedmiot dużego zainteresowania publiczności.

Program lubartowskich dożynek

Dożynki AD 2021 w Firleju rozpoczną się przed południem. Na godzinę 11:00 zaplanowano zbiórkę delegacji z wieńcami dożynkowymi. Następnie odbędzie się Msza Święta. O godzinie 13:00 rozpocznie się uroczysty Korowód Dożynkowy.

Konkurs wieńców dożynkowych – o godzinie 14:00. Od godziny 15:00 organizatorzy zapraszają na muzyczną część imprezy. Uczestnicy dożynek będą mogli wysłuchać koncertu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej Lubartów, a w następnej kolejności występów zespołów działających w gminie.

Wieczór będzie należał do COLOMBO, NEWS i gwiazdy wieczoru, którą będzie lubiany wokalista, Andrzej Piaseczny. Dożynki zakończy dyskoteka na wolnym powietrzu.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, imprezie głównej towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe. W ich ramach odbędzie się m.in. pokaz sprzętu strażackiego, prezentacja sprzętu rolniczego czy kiermasz rzemiosła artystycznego. Goście dożynek będą mogli także zaopatrzyć się w produkty lokalnych firm, które zaprezentują swoją ofertę na stoiskach.