80. Rocznica Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie

W roku 2022 obchodzona jest osiemdziesiąta rocznica przeprowadzonej przez Niemców Akcji Reinhardt, na Lubelszczyźnie, w ramach której hitlerowcy dokonali masowej wywózki miejscowych Żydów. Kilka tysięcy osób już na początku tej zbrodniczej akcji straciło życie.

Dokładnie 11 października, 1942 r. miała miejsce jedna z większych wywózek żydowskich mieszkańców Lubartowa i okolic do obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze i na Majdanek. Wcześniej lubartowscy Żydzi byli przetrzymywani w miejscowym getcie.

Lubartów, podobnie jak inne miasta, chcą aktywnie kultywować pamięć o tragedii swoich byłych mieszkańców. Najlepszym sposobem na to, żeby ocalić tę pamięć od zapomnienia jest wyrażanie jej za pomocą sztuki.

To właśnie założenie przyświecało organizatorom dwóch wydarzeń artystycznych, które odbędą się dziś i jutro w Lubartowie. Na koncert i wystawę zapraszają: Miasto Lubartów, Lubartowski Ośrodek Kultury i Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

„Muzyka Ocalała”

Już dziś o godz. 19.00 w Lubartowskim Domu Kultury odbędzie się koncert artysty tworzącego m.in. w duchu kultury chasydzkiej, Symchy Kellera. Zarówno dzisiejsze spotkanie z muzyką, jak i jutrzejsza wystawa są częściami wydarzenia kulturalnego „Muzyka Ocalała”, której patronuje Marszałek Województwa Lubelskiego.

Symcha Keller jest wybitnym kantorem, uznawanym za jednego z najlepszych na całym świecie. Artysta pochodzi z Łodzi. To właśnie w tym mieście przyszedł na świat w roku 1963. Swoją sławę zawdzięcza m.in. występom w grupie Katharsis, której wielbicielom wyjątkowej muzyki żydowskiej z pewnością nie trzeba przedstawiać. Symcha Keller był jednym z jej założycieli i czołowych wykonawców.

Dziś przeniesie nas w zupełnie inny świat, pełen niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju klimatu. Jeśli jeszcze go nie doświadczyłeś – warto spędzić wieczór z muzyką chasydzką na najwyższym światowym poziomie.

Od jutra natomiast można będzie podziwiać wystawę upamiętniającą codzienne życie społeczności żydowskiej w Lubartowie. Na wydarzenie „Lubartów – Akwarelowe Wspomnienie Przeszłości” zaprasza Muzeum Ziemi Lubartowskiej.