Leśnicy rozdają sadzonki

Lubartów dołącza do ogólnopolskiej akcji #sadziMY, której celem jest – jak sama nazwa wskazuje – sadzenie młodych drzew. Warto pamiętać, że o jakości powietrza decydują nie tylko zmiany w zakresie technologii, np. grzewczych, czy też oszczędzanie energii.

Nie będzie czystego powietrza na Ziemi bez roślin bez drzew, które są „zielonymi” płucami każdego miejsca na naszym globie. Zdrowych drzew – nigdy za wiele w otoczeniu, jeśli więc tylko możemy – korzystajmy z takich akcji jak #sadziMY i zasadźmy chociaż jedno młode drzewo!

Do udziału w akcji przystąpili również lubartowscy leśnicy, którzy 30 września i 1 października br. rozdawali sadzonki drzew. Były wśród nich popularne gatunki – świerk pospolity, lipa drobnolistna oraz dąb szypułkowy.

Miłośnicy drzew mogli nie tylko otrzymać darmowe sadzonki zdrowych drzewek, ale również zasięgnąć informacji na temat wszystkich trzech gatunków, m.in. tego w jakich warunkach najlepiej się czują i w jaki sposób je sadzić, żeby się przyjęły i miały szansę na zdrowy rozwój.

Zasadzimy milion nowych drzew?

W akcji #sadziMY biorą udział nadleśnictwa w całej Polsce. Pod koniec września planuje się rozdać aż milion sadzonek młodych drzew. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem miłośników drzew, dlatego zdecydowano o jej kontynuacji. W tym roku wydarzenie zorganizowano już po raz trzeci.

Akcję wsparła również Para Prezydencka, która 1 października br. sadziła drzewka na terenie Nadleśnictwa Piotrków wraz z harcerzami, strażakami, żołnierzami, pracownikami administracji publicznej oraz pracownikami Lasów Państwowych. Na obszarze kilku hektarów zasadzono jarzęby, sosny oraz buki.

Akcja #sadziMY ma na celu zwiększenie drzewostanu w Polsce, ale jest również projektem edukacyjnym. To swego rodzaju promocja proekologicznych postaw i działań. Pokazuje, że wszyscy możemy mieć wpływ na to, jak będzie wyglądało najbliższe nam środowisko.

Lasy są jednym z największych bogactw kraju i należy robić wszystko, żeby ich nie degradować. Bez nich – nie ma życia!